SPORT REVOLUTION - Revista sportului românesc|Sunday, October 22, 2017
Sunteti aici: Home » Sporturi de echipă » Fotbal » Anglia, aproape eliminată din grupele Cupei Mondiale de fotbal

Anglia, aproape eliminată din grupele Cupei Mondiale de fotbal

Uruguay v England: Group D - 2014 FIFA World Cup Brazil

După ce campioana mondială şi europeană en-titre, Spania, şi-a irosit toate şansele de a accede în optimile Cupei Mondiale din Brazilia, o altă ţară cu tradiţie în fotbal se află pe muchie de cuţit. Învinsă în primul meci al grupei D de Italia, scor 1-2, naţionala Albionului a pierdut şi în cea de-a doua etapă, în faţa Uruguayului, tot cu 1-2.

Meciul s-a disputat pe Arena Corinthians din Sao Paulo şi a strâns peste 62.500 de spectatori. Englezii au fost puşi la pământ chiar de un fotbalist care joacă în ţara lor: atacantul lui Liverpool, Luis Suarez. Vedeta Uruguayului a marcat ambele goluri pentru formaţia sa, în minutele 39 şi 85. Singurul care a punctat pentru englezi a fost Wayne Rooney, în minutul 75.

Cu două înfrângeri în primele două meciuri, Anglia nu mai are mari speranţe la calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Ultima oară când englezii au fost eliminaţi încă din faza grupelor la un Campionat Mondial a fost în urmă cu 56 de ani, în Suedia.

Tot în cea de-a opta zi a Cupei Mondiale, Columbia a învins Coasta de Fildeş cu 2-1, într-un meci contând pentru grupa C şi este ca şi calificată în optimi, iar Japonia şi Grecia au încheiat la egalitate, 0-0.

Vineri vor avea loc partidele Italia – Costa Rica (grupa D), respectiv Franţa – Elveţia şi Ecuador – Honduras, ambele din grupa E, ultimul începând la ora 1:00 (ora României).