SPORT REVOLUTION - Revista sportului românesc|Monday, August 21, 2017
Sunteti aici: Home » Sporturi de iarnă » Hochei » Chicago Blackhawks câștigă pe teren propriu și egalează în finala Stanley Cup cu Tampa Bay Lightning

Chicago Blackhawks câștigă pe teren propriu și egalează în finala Stanley Cup cu Tampa Bay Lightning

dt.common.streams.StreamServer.cls

După ce pierduse meciul anterior cu Tampa Bay Lightning jucat în fața propriilor suporteri, Chicago Blackhawks s-a revanșat miercuri seara, impunându-se cu 2-1. Scorul general a devenit 2-2, iar următoarea partidă se va disputa sâmbătă seara în fieful adversarei.

A fost o întâlnire spectaculoasă și extrem de echilibrată, o dovadă în acest sens fiind raportul pucurilor apărate sau respinse de cei doi portari-14 pentru Corey Crawford, goalkeeperul gazdelor și 13 reușite de Andrei Vasilevski de la oaspeți. După o repriză albă, Jonathan Toews a deschis scorul pentru Blackhawks în minutul 26,42, Alex Killorn reușind să egaleze după 5,5 minute. Rezultatul final a fost decis de Brandon Saad, când mai erau 13,38 de minute de joc efectiv.