SPORT REVOLUTION - Revista sportului românesc|Saturday, September 23, 2017
Sunteti aici: Home » Sporturi de echipă » Handbal » Corona 2010 Braşov, în sferturile Cupei EHF. CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare, victorii în Liga Campionilor

ggg

Trei dintre cele patru reprezentante ale României în cupele europene la handbal feminin au avut evoluţii bune în weekendul recent încheiat. Corona 2010 Braşov s-a calificat în sferturile Cupei Cupelor, iar CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare au încheiat victorioase în faza a doua a grupelor Ligii Campionilor. SCM Universitatea Craiova a pierdut returul cu Krim Mercator Ljubljaba din Cupa EHF, 23-27, fiind eliminată în optimi.

Învinsă în deplasare, 21-22, de HCM Roman, Corona 2010 Braşov a făcut un meci mult mai bun în propria sală, impunându-se la o diferenţă de cinci goluri, 26-21 (13-8).  La capătul unei partide pe care au dominat-o, reuşind să promoveze în sferturile de finală. Golegetera întâlnirii a fost Zamfir, cu 11 reuşite, secondată de Glibko, 9, de la oaspete. Cele două formaţii se vor reîntâlni vineri, la Roman, în partida contând pentru Liga Naţională.

Deşi n-a evoluat la potenţialul cunoscut decât spre finalul meciului cu echipa daneză FC Midtjylland, CSM Bucureşti şi-a apropiat victoria cu 25-22, olandeza Gullden fiind principala marcatoare, 9. Formaţia noastră se află pe locul al treilea, în grupa principalaă 2, cu 7 puncte, după Buducnost Podgorica, 9 şi Gyori Audi ETO, 9. şi înaintea celor de la Vardar Skopje, 6.  O prestaţie similară a avut şi HCM Baia Mare, pe terenul celor de la Thuringer HC, antrenate de românul Herbert Muller, care s-a desprins în ultimele minute la 25-22.  Brazilianca Do Nascimento şi Eliza Buceschi, care joacă din acest sezon în Germania, au marcat cele mai multe goluri, 7, secondate de Melinda Geiger, 5 şi olandeza Abbingh, 5. Maramureşencele ocupă poziţia 4 în grupa principală 1, cu 4 puncte, ca şi Fleury Loiret Handball, devansate de Rostov Don HK, 12, Ferencvaros Budapesta, 9 şi Larvik, 6. Competiţia se întrerupe două săptămâni. Pe 5 februarie, HCM Baia Mare va întâlni acasă campioana Ferencvaros, iar CSM Bucureşti va juca a doua zi, cu cealaltă echipă din Ungaria, Gyori Audi ETO.