SPORT REVOLUTION - Revista sportului românesc|Sunday, October 22, 2017
Sunteti aici: Home » Sporturi individuale » Tenis » Halep și Niculescu merg în optimi la Doha, Cîrstea eliminată

Halep și Niculescu merg în optimi la Doha, Cîrstea eliminată

monica niculescu

Simona Halep și Monica Niculescu s-au calificat în optimile de finală ale turneului de la Doha, Qatar, dotat cu premii în valoare de 2.440.070 dolari.

Prima care a obținut calificarea a fost Niculescu. Ea a început furibund meciul cu Bethanie Mattek-Sands, fosta parteneră de dublu mix a lui Horia Tecău, și s-a impus în primul set cu 6-1. Americanca a revenit, a câștigat setul secund cu 6-3 și a trimis meciul în decisiv. Monica Niculescu a reușit nu mai puțin de cinci breakuri, astfel că a fost necesar un singur game câștigat pe prorpiul serviciu pentru a se impune cu 6-3 și a se califica în optimi, unde o va întâlni pe favorita numărul patru, Sara Errani.

Meciul Simonei Halep împotriva estoniencei Kaia Kanepi a avut o desfășurare asemănătoare cu cel al Monicăi. Românca a câștigat primul set cu 6-4, dar adversara sa a revenit și s-a impus în cel secund cu 6-3. Setul decisiv a fost foarte disputat: Simona a condus cu 2-0, însă Kanepi a întors scorul și a avut chiar 5-3. Halep a revenit și a câștigat setul la tiebreak cu scorul de 7-5. În optimi, românca va juca împotriva nemțoaicei Anikka Beck.

Dacă vor trece de adversarele lor, Simona Halep și Monica Niculescu se vor întâlni în sferturile de finală ale turneului.

Cea de-a treia româncă prezentă la Doha, Sorana Cîrstea, a rezistat numai un set în fața numărului patru mondial, Agnieszka Radwanska. Poloneza s-a impus greu cu 7-5 în primul set, însă a spulberat-o pe româncă în al doilea, 6-0.