SPORT REVOLUTION - Revista sportului românesc|Saturday, September 23, 2017
Sunteti aici: Home » Sporturi de contact » Arte marţiale » Locul IV pe naţiuni pentru România la C.E. de Pangration Athlima

Locul IV pe naţiuni pentru România la C.E. de Pangration Athlima

Asociaţia Română de Pangration Athlima a participat la Campionatul European de Pangration Athlima, care s-a desfăşurat în perioada 26-27 noiembrie 2011 în localitatea San Pietro al Tanagro, Italia, cu un lot format din 18 sportivi, antrenori şi arbitri. Echipa României s-a clasat la finalul concursului pe locul IV, în spatele Greciei, Italiei şi Rusiei.

Competiţia s-a desfăşurat în sistem demonstrativ (Palaismata – unu contra unu şi Polydamas – echipă, unu contra trei adversari înarmaţi), Agon (semicontact) şi Pleris Agon (fullcontact).

La Polydamas, lotul României a participat cu echipe la masculin (Gheorghe Cojocaru, Radu Zimbilschi, Ionuţ Tudor şi Valentin Chiriac) şi mixt (Gheorghe Cojocaru, Clara Victoria Pătrugan, Radu Zimbilschi şi Ionuţ Tudor) şi au obţinut medalia de argint la ambele secţiuni după turul preliminar. Deoarece cele două echipe au fost la egalitate, s-a desfăşurat un tur de departajare între formaţiile României şi Italiei, diferenţa finală fiind doar de 0,1 puncte.

Pentru Agon (sistemul semicontact) au fost sportivi atât la seniori (Clara Victoria Pătrugan, 61 kg – argint, Mona Lisa Elena Ion, 65 kg – argint, Dragoş Rădulescu, 71 kg – bronz, Ionuţ Tudor, 77 kg – aur. Alexandru Popa a pierdut finala pentru bronz la categoria 83 kg. Valentin Chiriac, Alin Hanţic – 100 kg au cucerit medalia de bronz, iar la juniori, Gelu Butnariu – 77 kg, a terminat pe treapta a treia a podiumului. Din păcate, Vlad Coşovan a pierdut meciul pentru bronz la categoria 71 kg. La cadeţi, Andrei Zimbilschi – 61 kg, a câştigat tot medalia de bronz.

Pentru Pleris Agon (sistemul fullcontact) au fost sportivi doar la seniori (Clara Victoria Pătrugan, 61 kg – aur, Mona Lisa Elena Ion, 75 kg – argint, Ionuţ Tudor, 77 kg – aur, Alin Hanţic, 100 kg – bronz, Alexandru Popa,  83 kg – bronz).

În urma acestor rezultate, echipa României a terminat pe locul 4 (la egalitate de puncte cu echipa Rusiei, departajarea făcându-se la numărul de medalii de aur: nouă distincţii Rusia, trei pentru România), în condiţiile în care echipa Greciei a obţinut locul I (cu un lot de 80 de sportivi), echipa Italiei a obţinut locul II (cu un lot de 50 de sportivi), iar echipa Rusiei a obţinut locul III (cu un lot de 30 de sportivi).

La această competiţie, lotul României a avut 18 sportivi, antrenori şi arbitri de la cluburile Shin Daito Aka Bucureşti, Aiki Budo Bucureşti, Tamashyi Timişoara, Maya Vital Dojo Oradea.

Lotul României aşteaptă cu nerăbdare Balcaniada de anul viitor (locaţia şi data unde se va desfăşura încă nu sunt cunoscute, dar s-ar putea să fie organizată de Grecia sau România) şi Campionatul Mondial, unde sperăm să obţinem rezultate mult mai bune pentru sportive, precum şi un loc mai bun pe naţiuni.