Doar câteva zile ne mai despart până la startul Jocurilor Olimpice de Iarnă de la Soci. Timp de două săptămâni, oraşul rusesc va deveni capitala sporturilor de iarnă şi îi va reuni pe unii din cei mai buni sportivi ai lumii. Iar 24 dintre aceştia sunt români!
Sport Revolution vă prezintă programul competiţional, după ora Rusiei (România este cu două ore în urmă). Jocurile Olimpice vor fi transmise de Televiziunea Română.
SOCI 2014: Joi, 6 februarie
10.00 – 16.40 – Snowboard – Slopestyle Masculin + Feminin – calificări
18.00 – 18. 45 – Freestyle – schi acrobatic pe teren accidentat – calificări
19.30-22.55 – Patinaj artistic – Proba pe echipe: program scurt masculin + program scurt perechi
SOCI 2014: Vineri, 7 februarie
20.00-23.00 – Ceremonia de deschidere
SOCI 2014: Sâmbătă, 8 februarie – vor fi decernate cinci titluri olimpice
09.30-11.10 – Snowboard – Slopestyle masculin – calificări
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă – Tur preliminar: SUA – Finlanda
12.45-13.55 – Snowboard – Slopestyle masculin – Finala
14.00-15.05 – Schi fond – Skiathlon feminin – Finala
15.30-18.25 – Patinaj viteză – 5000 metri masculin – Finala
17.00-19.30 – Hochei pe gheaţă feminin – Tur preliminar: Canada – Elveţia
18.00-18.30 – Freestyle – schi acrobatic pe teren accidentat feminin – calificări
18.30-20.20 – Biatlon – Sprint masculin (10 km) – Finala
18.30-23.05 – Patinaj artistic – Probe pe echipe – program scurt dans + program scurt feminin + program liber perechi
18.30-22.05 – Sanie – Individual masculin – Manăele 1 şi 2
20.30-21.35 – Sărituri cu schiurile – Trambulină normală masculin
22.00-23.35 – Freestyle – schi acrobatic pe teren accidentat feminin – Finala
SOCI 2014: Duminică, 9 februarie – vor fi decernate şapte titluri olimpice
10.30-11.40 – Snowboard – Slopestyle feminin – calificări
11.00-13.10 – Schi alpin – coborâre masculin – Finala
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă feminin – tur preliminar: Suedia – Japonia
13.15-14.25 – Snowboard : Slopestyle feminin – Finala
14.00-15.05 – Schi fond – Skiathlon masculin – Finala
15.30-17.35 – Patinaj viteză – 3.000 metri feminin – Finala
17.00-19.30 – Hochei pe gheaţă feminin – tur preliminar: Rusia – Germania
18.30-20.20 – Biatlon – Sprint feminin (7,5 km) – Finala
18.30-22.25 – Sanie – Individual masculin – Manşele 3 şi 4 – Finala
19.00-22.10 – Patinaj artistic – Proba pe echipe – program liber masculin, program liber feminin, program liber dans – Finala
21.30-23.15 – Sărituri cu schiurile – Trambulină normală masculin – Finala
SOCI 2014: Luni, 10 februarie – vor fi decernate cinci titluri olimpice
9.00-12.00 – Curling masculin – primul tur: Rusia – Marea Britanie, Elveţia – Suedia, Danemarca – China, Germania – Canada
11.00-12.30 – Schi alpin – Supercombinata feminin: coborâre
13.45-16.35 – Short-track : 1500 masculin Finala, 500 metri feminin, calificări, ştafeta de 3.00 metri feminin calificări
14.00-16.30 – Hochei pe gheaţă feminin – Tur preliminar: SUA – Elveţia
14.00-17.00 – Curling feminin – primul tur: China – Canada, Elveţia – SUA, Suedia – Marea Britanie, Rusia – Danemarca
15.00-16.10 – Schi alpin – Supercombinata feminin: slalom – Finala
17.00-20.25 – Patinaj viteză – 500 metri masculin – Finala
18.00-19.20 – Freestyle – schi acrobatic pe teren accidentat masculin – calificări
18.45-21.40 – Sanie – Individual feminin – Manşele 1 şi 2
19.00-20.20 – Biatlon – Urmărire masculin (12,5 km) – Finala
19.00-21.30 – Hochei pe gheaţă feminin – tur preliminar: Finlanda – Canada
19.00-22.00 – Curling masculin – primul tur: SUA – Norvegia, Danemarca – Rusia, Canada – Elveţia, Suedia – Marea Britanie
22.00-23.35 – Freestyle – schi acrobatic pe teren accidentat masculin – Finala
SOCI 2014: Marţi, 11 februarie – vor fi decernate opt titluri olimpice
9.00-12.00 – Curling D – feminin – primul tur: Elveţia – Danemarca, Suedia – Canada, Rusia – SUA, Coreea de Sud – Japonia
10.00-11.25 – Freestyle – Slopestyle feminin – calificări
13.00-14.05 – Freestyle – Slopestyle feminin – Finalah
14.00-14.50 – Schi fond – Sprint (liber) masculin + feminin – calificări
14.00-16.30 – Hochei pe gheaţă feminin – tur preliminar: Germania – Suedia
14.00-17.00 – Curling, masculin, primul tur: Canada – Suedia, SUA – China, Marea Britanie – Germania, Norvegia – Rusia
14.00-17.05 – Snowboard – Half-pipe masculin – calificări
16.00-17.50 – Schi fond – Sprint (liber) masculin+feminin – Finala masculin + feminin
16.45-20.00 – Patinaj viteză – 500 metri feminin – Finala
18.30-21.45 – Sanie – Individual feminin – Finala
19.00-20.00 – Snowboard – Half-pipe masculin – turul doi
19.00-20.20 – Biatlon – Urmărire feminin (10 km) – Finala
19.00-22.25 – Patinaj artistic – perechi – programul scurt
19.00-21.30 – Hochei pe gheaţă feminin – tur preliminar: Rusia – Japonica
19.00-22.00 – Curling feminin – primul tur: Marea Britanie – SUA, Coreea de Sud- Elveţia, Danemarca – Japonia, China – Rusia
21.30-22.35 – Snowboard – Half-pipe masculin – Finala
21.30-23.05 – Sărituri cu schiurile feminin – trambulină normală – Finala
SOCI 2014: Miercuri, 12 februarie – vor fi decernate şase titluri olimpice
9.00-12.00 – Curling masculin – primul tur: Danemarca – SUA, Norvegia – Germania, China – Elveţia
11.00-13.10 – Schi alpin – Coborâre feminin – Finala
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă feminin – tur preliminar: Elveţia – Finlanda
13.30-14.20 – Combinata nordică- Trambulină normală: sărituri
14.00-17.00 – Curling feminin – primul tur: Japonia – Rusia, SUA – China, Coreea de Sud – Suedia, Canada – Marea Britanie
14.00-17.05 – Snowboard – Half-pipe feminin – calificări feminin
16.30-17.15 – Combinată nordică – Trambulină normală: 10 km – Finala
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă feminin – tur preliminar: Canada – SUA
18.00-19.40 – Patinaj viteză – 1000 m masculin – Finala
18.15-20.35 – Sanie – Dublu – Finala
19.00-20.00 – Snowboard – Half-pipe feminin – turul doi
19.00-22.00 – Curling masculin – primul tur – Germania -China, Elveţia – Marea Britanie, Rusia – Canada, Danemarca – Suedia
19.45-23.00 – Patinaj artistic – Perechi – Finala
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Cehia – Suedia
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – tur preliminar: Letonia – Elveţia
21.30-22.35 – Snowboard – Half-pipe feminin – Finala
SOCI 2014: Joi, 13 februarie – voi fi acordate şase titluri olimpice
9.00-12.00 – Curling feminin – primul tur – Canada – Danemarca, China – Marea Britnie, Elveţia – Suedia
10.15-12.00 – Freestyle – Slopestyle masculin – Calificări
11.30-13.20 – Skeleton feminin – Manşele 1 şi 2
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă masculin – tur preliminar: Finlanda – Austria
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă feminin – tur preliminar: Japonia – Germania
13.30-14.40 – Freestyle – Slopestyle masculin – Finala
14.00-16.30 – Short-track – 500 metri feminin – Finala – 1000 metri masculin calificări, ştafeta 5000 metri calificări
14.00-15.40 – Schi fond – 10 km clasic feminin – Finala
14.00-17.00 – Curling masculin – primul tur: Elveţia – Rusia, Canada – Danemarca, Norvegia – Suedia, Marea Britanie – SUA
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă masculin – tur preliminar: Rusia – Slovenia
16.30.-19.00 – Hochei pe gheaţă masculin – tur preliminar: Slovacia – SUA
18.00-20.20 – Biatlon – 20 km individual masculin – Finala
18.00-19.40 – Patinaj viteză – 1000 metri feminin – Finala
19.00-22.00 – Curling feminin – primul tur: Suedia – Danemarca, Rusia – Coreea de Sud, Elveţia – Canada, Japonia – SUA
19.00-23.30 – Patinaj artistic – Masculin – Programul scurt
20.15-21.30 – Sanie – Ştafetă – Finala
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin- Tur preliminar: Canada – Norvegia
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă feminin – Tur preliminar: Suedia – Rusia
SOCI 2014: Vineri, 14 februarie – vor fi decernate şase titluri olimpice
9.00-12.00 – Curling masculin – primul tur – Suedia – China, SUA – Germania, Canada – Norvegia
11.00-12.30 – Schi alpin – Supercombinata masculin: coborâre
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Cehia – Letonia
14.00-15.55 – Schi fond – 15 km clasic masculin – Finala
14.00-17.00 – Curling feminin – primul tur: Coreea de Sud – China, Marea Britanie – Japonia, SUA – Danemarca, Rusia – Elveţia
15.30-16.40 – Schi alpin – Supercombinata masculin: slalom – Finala
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Suedia – Elveţia
16.30-21.40 – Skeleton – Manşele 1 şi 2 masculin – Manşele 3 şi 4 femin – Finala
17.45-19.00 – Freestyle – Sărituri feminin – Calificări
18.00-20.20 – Biatlon – 15 km individual feminin – Finala
19.00-23.25 – Patinaj artistic – masculin – programul liber – Finala
19.00-22.00 – Curling masculin – primul tur – Marea Britanie – Danemarca, Rusia – SUA, China – Norvegia, Elveţia – Germania
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Canada – Austria
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Norvegia – Finlanda
21.30-22.35 – Freestyle – Sărituri feminin – Finala
21.30-22.35 – Sărituri cu schiurile – Marea trambulină individual masculin – calificări
SOCI 2014: Sâmbătă, 15 februarie – vor fi decernate şapte titluri olimpice
9.00-12.00 – Curling feminin – primul tur – Canada – Japonia, China – Suedia, Marea Britanie – Coreea de Sud
11.00-13.10 – Schi alpin – Super-G feminin – Finala
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Slovacia – Slovenia
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă feminin – Sferturi de finală
14.00-16.55 – Short-track – 1500 m feminin Finala, 1000 m masculin Finala
14.00-15.30 – Schi fond – Ştafeta 4×5 km feminin – Finala
14.00-17.00 – Curling masculin – primul tur: Suedia – Germania, Danemarca – Elveţia, Canada – Marea Britanie, Rusia – China
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: SUA – Rusia
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă feminin – Sferturi de finală
17.30-19.25 – Patinaj viteză – 1000 metri masculin – Finala
18.45-21.05 – Skeleton masculin – Manşele 3 şi 4 – Finala
19.00-22.00 – Curling feminin – primul tur – SUA-Suedia, Canada- Rusia, Marea Britanie – Elveţia, Danemarca – China
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Elveţia – Cehia
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Suedia – Letonia
21.30-23.15 – Sărituri cu schiurile – Marea Trambulină individual masculin – Finala
SOCI 2014: Duminică, 16 februarie – vor fi decernate cinci titluri olimpice
9.00-12.00 – Curling masculin – primul tur – SUA- Canada, Marea Britanie – Norvegia, Suedia – Rusia
11.00-13.10 – Schi alpin – Super-G masculin – Finala
11.00-12.10 – Snowboard – Snowboardcross feminin – Calificări
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Austria – Norvegia
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă feminin – Meci de clasament 5-8
13.15-14.05 – Snowboard – Snowboardcross feminin – Finala
14.00-16.30 – Schi fond – Ştafeta 4×10 km masculin – Finala
14.00-17.00 – Curling feminin – primul tur: Danemarca – Coreea de Sud, Japonia – Elveţia, Suedia – Rusia, SUA – Canada
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Rusia – Slovacia
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Slovenia – SUA
18.00-19.50 – Patinaj viteză – 1500 metri feminin – Finala
19.00-20.20 – Biatlon – Mass-start 15 km masculin – Finala
19.00-22.45 – Patinaj artistic – Dans – Programul scurt
19.00-22.00 – Curling masculin – primul tur – Norvegia – Elveţia, China – Canada, Germania – Danemarca, SUA – Suedia
20.15-22.55 – Bob dublu masculin – Manşele 1 şi 2
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Tur preliminar: Finlanda – Canada
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă feminin – Meci de clasament 5-8
SOCI 2014: Luni, 17 februarie – vor fi decernate şase titluri olimpice
9.00-12.00 – Curling feminin – primul tur – Rusia – Marea Britanie, Coreea de Sud – SUA, Japonia – China
11.00-12.30 – Snowboard – Snowboardcross masculin – Calificări
13.30-14.30 – Snowboard – Snowboardcross masculin – Finala
14.00-17.00 – Curling masculin – primul tur: China – Marea Britanie, Germania – Rusia, Elveţia – SUA, Norvegia – Danemarca
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă feminin – Seminale
17.45-19.00 – Freestyle – Sărituri masculin – Calificări
18.30-21.00 – Bob dublu masculin – Manşele 3 şi 4 – Finala
19.00-20.20 – Biatlon – Mass-start feminin 12,5 km – Finala
19.00-22.35 – Patinaj artistic – Dans – Programul liber – Finala
19.00-22.00 – Curling feminin – primul tur – China – Elveţia, Danemarca – Marea Britanie, Canada – Coreea de Sud, Suedia – Japonia
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă feminin – Semfinala
21.15-23.10 – Sărituri cu schiurile – Marea Trambulină pe echipe masculin – Finala
21.30-22.35 – Freestyle – Sărituri masculin – Finala
SOCI 2014: Marţi, 18 februarie – vor fi decernate cinci titluri olimpice
9.00-12.00 – Curling masculin + feminin – Eventuale baraje
11.00-13.00 – Schi alpin – Slalom uriaş feminin- prima manşă
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Baraj pentru sferturile de finală
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă feminin – Meci de clasament 7-8
13.30-14.20 – Combinata nordică – Marea Trambulină individual: Sărituri
13.30-15.30 – Short-track – 1000 metri feminin calificări, 500 metri masculin, calificări, Ştafeta 3.000 metri feminin, Finala
14.00-17.00 – Curling masculin + feminin – Eventuale baraje
14.30-16.10 – Schi alpin – Slalom uriaş feminin – manşa secundă – Finala
16.00-16.45 – Combinata nordică – Marea Trambulină individual (10 km) – Finala
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă masculin – Baraj pentru sferturile de finală
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă feminin – Meci de clasament 5-6
17.00-20.00 – Patinaj viteză – 10.000 metri masculin – Finala
17.45-19.25 – Freestyle – Half-pipe masculin – Calificări
19.00-22.00 – Curling masculin + feminin – Eventuale baraje
19.15-21.10 – Bob dublu feminin – Manşele 1 şi 2
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Baraj pentru sferturile de finală
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Baraj pentru sferturile de finală
21.30-22.30 – Freestyle – Half-pipe masculin – Finala
Miercuri, 19 februarie – vor fi decernate opt titluri olimpice
9.15-11.00 – Snowboard – Slalom uriaş paralel masculin + feminin – Calificări
11.00-13.00 – Schi alpin – Slalom uriaş – Prima manşă
12.00-14.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Sferturi de finală
13.00-15.05 – Snowboard – Slalom uriaş paralel – Finala masculin+ Finala feminin
13.15-15.00 – Schi fond – Sprint pe echipe clasic masculin + feminin – Calificări
14.00-17.00 – Curling feminin – Semifinale
14.30-16.10 – Schi alpin – Slalom uriaş masculin – manşa secundă – Finala
15.45-17.00 – Schi fond – Sprint pe echipe clasic masculin +
feminin – Finala
16.30-19.00 – Hochei pe gheaţă masculin – Sferturi de finală
17.30-19.20 – Patinaj viteză – 5000 metri feminin – Finala
18.30-20.30 – Biatlon – Ştafeta mixtă – Finala
19.00-23.30 – Patinaj artistic – feminin – Programul scurt
19.00-22.00 – Curling masculin – Semifinale
20.15-22.20 – Bob dublu masculin – Manşele 3 şi 4 – Finala
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Sferturi de finală
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Sferturi de finală
Joi, 20 februarie – vor fi decernate şase titluri olimpice
11.45-12.25 – Freestyle – Skicross masculin – Calificări
12.00-12.50 – Combinata nordică – Marea Trambulină pe echipe: Sărituri
12.30-15.30 – Curling feminin – Meci pentru locul 3
13.30-15.00 – Freestyle – Skicross masculin – Finala
15.00-16.15 – Combinata nordică – Marea Trambulină pe echipe: 4×5 km – Finalaâ
16.00-18.30 – Hochei pe gheaţă feminin – Meci pentru locul 3
17.30-20.30 – Curling feminin – Finala
18.30-19.45 – Freestyle – Half-pipe feminin – Calificări
19.00-23.10 – Patinaj artistic – Feminin – Programul liber – Finala
21.00-23.30 – Hochei pe gheaţă feminin – Finala
21.30-22.25 – Freestyle – Half-pipe feminin – Finala
Vineri, 21 februarie – vor fi decernate şapte titluri olimpice
11.45-12.25 – Freestyle – Skicross feminin – Calificări
12.30-15.30 – Curling masculin – Meciul pentru locul 3
13.30-15.00 – Freestyle – Skicross feminin – Finala
16.00-18.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Semifinale
16.45-18.00 – Schi alpin – Slalom feminin – prima manşă
17.30-20.30 – Curling masculin – Finala
17.30-19.25 – Patinaj viteză – Urmărire pe echipe masculin + feminin – Calificări
18.30-20.30 – Biatlon – Ştafeta de 4×6 km feminin- Finala
20.15-21.25 – Schi alpin – Slalom feminin – manşa secundă – Finala
20.30-23.15 – Short-track – 500 metri masculin Finala, Ştafeta 5000 metri masculin Finala, 1000 metri feminin Finala
21.00-22.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Semifinale
Sâmbătă, 22 februarie – vor fi decernate şapte titluri olimpice
9.15-11.00 – Snowboard – Slalom paralel masculin + feminin – Calificări
13.15-15.20 – Snowboard – Slalom paralele masculin + feminin – Finala
13.30-15.25 – Schi fond – Mass-start 30 km feminin – Finala
16.45-18.15 – Schi alpin – Slalom masculin – prima manşă
17.30-20.05 – Patinaj viteză – Urmărire pe echipe masculin + feminin – Finala
18.30-20.40 – Biatlon – Ştafeta 4×7,5 km masculin – Finala
19.00-21.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Meci pentru locul 3
20.15-21.50 – Schi alpin – Slalom masculin – manşa secundă – Finala
20.30-23.05 – Bob patru persoane masculin – Manşele 1 şi 2
Duminică, 23 februarie – vor fi decernate trei titluri olimpice
11.00-13.55 – Schi fond – 50 km masculin – Finala
13.30-16.05 – Bob patru persoane masculin – Manşele 3 şi 4 – Finala
16.00-18.30 – Hochei pe gheaţă masculin – Finala
20.00-22.30 – Ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice.
FOTO: sochi2014.ru
Leave a Reply