SPORT REVOLUTION - Revista sportului românesc|Friday, April 28, 2017
Sunteti aici: Home » Sporturi de echipă » Handbal

Handbal

CSM Bucureşti – Ferencvaros 30-25 în turul sferturilor de finală din Liga Campionilor

Campioana României a trecut fără probleme de formaţia maghiară Ferencvaros Budapesta la capătul unui duel controlat de CSM în mare parte. Cea mai bună marcatoare a partidei a fost Isabelle Gulden, cu zece goluri, dar o evoluţie impecabilă a avut şi Paula Ungureanu, care a închis poarta bucureşteană. Prima repriză a întâlnirii dintre CSM Bucureşti Citeste mai mult

CS Dinamo a revenit pe podiumul handbalistic

Gustul victorieI! Sportivii ştiu cel mai bine cât de dulce este, mai ales după o perioadă îndelungată în care ai muncit, te-ai implicat, te-ai străduit să faci totul pentru ...Citeste mai mult

„Talentul este cheia“ dezvoltării handbalului stelist juvenil

CSA Steaua București a lansat în toamna anului 2015 un program special de dezvoltare a handbalului juvenil denumit sugestiv „Talentul este cheia“. Obiectivul este identificarea co­piilor talentaţi, cu potenţial, ...Citeste mai mult

Ambiţii roş-albastre pentru play-off-ul Ligii Naţionale

Spre deosebire de sezonul trecut, când s-a salvat greu de la retrogradare, echipa cu cel mai important palmares din handbalul românesc, CSA Steaua Alexandrion, a avut un parcurs competiţional ...Citeste mai mult

Revenire în forţă

CSA Steaua Alexandrion București a revenit în topul Ligii Naționale, după ce sezonul trecut a disputat barajul de menținere în prima ligă: „Ne dorim cu toții să facem performanță și ...Citeste mai mult

Romania vs Danemarca in sferturile de finala a Campionatului Mondial Scolar de Handbal

Miercuri 16 martie 2016 reprezentanta Romaniei la Campionatul Mondial Scolar de Handbal din Franta/Rouen va intalni Danemarca in sferturile de finala a acestei competitii. Echipa Colegiului Tehnic Media din ...Citeste mai mult

Dinamo Bucuresti – Handbal. Acreditari presa – Cupa EHF, faza grupelor

Handbaliștii de la Dinamo vor disputa primul meci pe teren propriu în cadrul Grupei A a Cupei EHF pe data de 21 februarie 2016 (Sala Polivalentă București, ora 14:00), ...Citeste mai mult

Campionii din handbal, premiati intr-o festivitate emotionanta!

Partener principal al Federatiei Romane de Handbal, Niro Investment Group a premiat nationala feminina pentru medalia de bronz obtinuta la Campionatul Mondial din Danemarca. Alaturi de tricolore, au fost ...Citeste mai mult

Corona 2010 Braşov, în sferturile Cupei EHF. CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare, victorii în Liga Campionilor

Trei dintre cele patru reprezentante ale României în cupele europene la handbal feminin au avut evoluţii bune în weekendul recent încheiat. Corona 2010 Braşov s-a calificat în sferturile Cupei ...Citeste mai mult

Victorie şi înfrângere la debutul grupelor principale din Liga Campionilor la handbal feminin

HCM Baia Mare a câştigat pe teren propriu meciul cu Fleury Loiret Handball din grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal, 31-28 (13-15), după ce, cu o seară ...Citeste mai mult

Bronz mondial în premieră pentru handbalistele noastre. Cristina Neagu – golgeteră

Echipa Poloniei a fost o pradă uşoară pentru handbalistele românce în meciul pentru bronzul Mondialelor din Danemarca, care au câştigat la pas, 31-22 (15-7), la capătul unui meci în ...Citeste mai mult

România pierde în prelungiri cu Norvegia și va juca pentru bronzul mondial cu Polonia

Reprezentativa de handbal a țării noastre a evoluat din nou în prelungiri la Mondialele din Danemarca, de data asta în semifinala cu Norvegia, pe care avea s-o piardă, practic, ...Citeste mai mult

Cristina Neagu duce naţionala de handbal în semifinalele Mondialelor

După victoria împotriva campioanei en-titre Brazilia, naţionala de handbal feminin a României a mai făcut o victimă în sferturile Mondialelor din Danemarca, întrecând reprezentativa ţării gazdă cu 31-30, la ...Citeste mai mult

Victorie împotriva campioanei en-titre şi calificare în sferturile Mondialelor de handbal

Reprezentativa de handbal feminin a României a întrecut campioana en-titre Brazilia în optimile Mondialelor din Danemarca, scor 25-22 (13-8) şi s-a calificat în sferturi, unde va juca miercuri seara ...Citeste mai mult

Handbalistele noastre ocupă locul 4 şi vor juca împotriva Braziliei în optimile Mondialelor

Reprezentativa feminină de handbal a României nu a putut trece de Rusia în ultimul meci din grupa D a Mondialelor din Danemarca, 27-30 (16-17). Cu trei înfrângeri în duelurile ...Citeste mai mult